Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego

Single

WIZYTA PARTNERÓW POWIATU SAARPFALZ

W dniach 14–17 stycznia 2014 r. w Powiecie Przemyskim gościła 6-osobowa delegacja z partnerskiego powiatu Saarpfalz w Niemczech, w ramach projektu, pt. „Współpraca polsko-niemiecka na rzecz zwiększenia konkurencyjności szkolnictwa ponadgimnazjalnego”, dofinansowanego przez Unię Europejską w ramach programu Comenius Regio.  Było to kolejne spotkanie partnerów projektu, realizowanego od 2012 r.

 

 

W składzie delegacji uczestniczyli przedstawiciele niemieckich instytucji: Urzędu Powiatu Saarpfalz, Regionalnego Instytutu Pedagogicznego i Medialnego (LPM), Stowarzyszenia Europejskiego Kształcenia i Wychowania Ekologicznego „Spohn Haus” oraz szkół: Christian-von-Mannlich-Gymnasium w Homburgu  i  Szkoły im. Willi Grafa w  Centrum Kształcenia Zawodowego Powiatu Saarpfaz w Sankt Ingberg. Ze strony polskiej w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Powiatu Przemyskiego, Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Przemyslu oraz Zespołu Szkół im. Aleksandra Fredry w Nienadowej i Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Krasickiego w Dubiecku.

  

 

W programie spotkania zrealizowano dwa ważne przedsięwzięcia zaplanowane w ramach projektu. W dniu 15 stycznia 2014 r. w Sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się seminarium poświęcone podsumowaniu konkursu międzyszkolnego na film i plakat promujący szkołę, wykonany przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu przemyskiego i niemieckiego Powiatu Saarpfalz. Autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody, wręczone przez Pana Jana Pączka Starostę Przemyskiego i przedstawicieli delegacji niemieckiej.   Pierwsze miejsce w kategorii „film” zajęła drużyna uczniów z LO im. I. Krasickiego w Dubiecku w składzie: Katarzyna Chruścicka, Monika Michalik, Sylwia Binko i Katarzyna Owarzany.   Pierwsze miejsce za wykonanie najlepszego plakatu zdobył Patryk Głowacz, również z Liceum Ogólnokształcące im. I. Krasickiego w Dubiecku.   Podczas seminarium zaprezentowano również nagrodzone filmy i plakaty promujące szkoły Powiatu Przemyskiego.  
 
 
 
 
 
W drugiej części seminarium przedstawiciele niemieckich szkół powiatu Saarpfalz omawiali przebieg konkursów w swoich szkołach oraz prezentowali prace wykonane przez niemieckich uczniów. Dla wszystkich uczestników seminarium zaskakujące było inne podejście uczniów polskich i niemieckich do wykonania swoich prac. Prace polskich uczniów były bardzo realistyczne: zawierały zdjęcia i hasła promujące szkoły, natomiast niemieccy uczniowie wykonali artystyczne prace w sposób bardziej abstrakcyjny, posługując się różnymi formami graficznymi i skrótowymi hasłami o głębokiej treści. Na przykład, praca jednego z uczniów nawiązywała do ogłoszeń osób poszukiwanych na „dzikim zachodzie”. Zróżnicowane formy wykonanych prac oraz w szerszym kontekście edukacja artystyczna w szkołach polskich i niemieckich – były tematem ożywionej dyskusji polskich i niemieckich partnerów projektu.
 
 
 
 
W dniu 16 stycznia 2014 r. głównym przedmiotem seminarium, które odbyło się w siedzibie Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Przemyślu, była metodologia opracowania strategii rozwojowych. Temat ten wynikał z uzgodnionego wcześniej z partnerami niemieckimi, kolejnego etapu projektu, tj. opracowania strategii poprawy konkurencyjności szkół ponadgimnazjalnych. Prezentację na temat zagadnień strategicznych przeprowadził Piotr Słaby – ekspert z Przemyskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Przemyślu. Oprócz merytorycznego spotkania partnerów projektu Comenius Regio, goście niemieccy mieli możliwość zwiedzania miasta Przemyśla i przemyskich muzeów (Narodowego Muzeum Ziemi Przemyskiej, Muzeum Historii Miasta Przemyśla i Muzeum Twierdzy Przemyśl). Spotkanie partnerów projektu było okazją do owocnych dyskusji i wymiany poglądów na tematy związane z edukacją. 

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30