Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego
x

Uwaga! Zmiana numerów telefonów jednostki – Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Przemyślu

Single

Zakończył się remont wojennego cmentarza w Drohojowie.

Oprac.: M. Dachnowicz

Zakończył się remont wojennego cmentarza w Drohojowie. Dzisiaj przedstawiciele Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, gminy Orły, powiatu przemyskiego w obecności gości ze Słowacji dokonali symbolicznego otwarcia.
Na cmentarzu w Drohojowie pochowanych jest kilkudziesięciu żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych w 1915 roku. Jest wśród nich wielu Polaków przymusowo wcielonych do zaborczych armii. Podczas trwających 3 lata prac na nekropolii odnowiono alejki i kaplicę, powstało też nowe ogrodzenia oraz nasadzenia.
To pierwsza tak gruntownie odnowiona nekropolia wojenna na terenie dawnej Twierdzy Przemyśl. Prace kosztowały blisko 300 tysięcy złotych. Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl ma w planach odnowienie kilku innych cmentarzy o czym wspomniał podczas uroczystości prezes Związku Gmin Fortecznych Mirosław Majkowski. Na cmentarzach położonych na terenie Twierdzy Przemyśl pochowanych jest blisko 46 tysięcy żołnierzy. Wiele z nich ciągle spoczywa w bezimiennych mogiłach, jednakże spora ich część jest znana. Ich nazwiska, stopnie a często także jednostki w których służyli – zostały teraz umieszczone w wirtualnej księdze poległych, która powstała dzięki współpracy Związku Gmin Fortecznych oraz studentów UMCS-u w Lublinie.
W tym jakże niezwykłym wydarzeniu wziął udział starosta przemyski Jan Pączek wraz powiatowym rzecznikiem prasowym Małgorzatą Dachnowicz oraz dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Przemyślu Janusz Hołyszko, będący jednocześnie mieszkańcem Drohojowa i lokalnym społecznikiem. Starosta przemyski Jan Pączek w swoim, krótkim wystąpieniu, dziękował wszystkim zaangażowanym w to wielkie dzieło za wielki wysiłek, by tę jakże ważną nekropolię doprowadzić do obecnej świetności.

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30