Aktualności
Podkarpacki Festiwal Kresowych Produktów Tradycyjnych i Regionalnych "Smaki Pogranicza"

W dniu 19 maja 2019 r. odbył się I Podkarpacki Festiwal Kresowych Produktów Tradycyjnych i Regionalnych „Smaki Pogranicza” na Stadionie OSP w Bolestraszycach. Impreza organizowana pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, Wójta Gminy Żurawica Tomasza Szeleszczuka i Dyrektora Arboretum Bolestraszyce Narcyza Piórackiego. Podczas obchodów odbył się konkurs połączony z prezentacją i degustacją lokalnych tradycji kulinarnych. Uroczyste otwarcie Festiwalu połączone było z wręczeniem nagród laureatom konkursu. Oprawę artystyczną zapewniły: Kapela Jasiełczanie z Jasionki, Zespół Pieśni i Tańca z Boguchwały oraz występy dzieci ze szkoły z Bolestraszyc. Jako, że Festiwal miał miejsce na terenie Powiatu Przemyskiego w uroczystościach nie mogło zabraknąć przedstawicieli władz Powiatu Przemyskiego: Starosty Przemyskiego Jana Pączka oraz Wicestarosty Marka Kudły.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. przemysl.naszemiasto.pl

Eliminacje Powiatowe XX Podkarpackiej Olimpiady Tenisa Stołowego

W dniu 18 maja 2019 roku w sali sportowej Szkoły Podstawowej w Dubiecku odbyły się eliminacje powiatowe XX Podkarpackiej Olimpiady Tenisa Stołowego. Organizatorem rozgrywek był Wydział Rozwoju Gospodarczego, Edukacji, Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Przemyślu zaś współorganizatorem Wójt Gminy Dubiecko. Uroczystego otwarcia zawodów dokonał pan Zbigniew Blecharczyk – członek Zarządu Powiatu Przemyskiego oraz pan Jacek Grzegorzak – Wójt Gminy Dubiecko. Zawody sędziował pan Mateusz Bal. W eliminacjach udział wzięło 31 zawodników z gmin Dubiecko, Fredropol, Krasiczyn, Krzywcza. Zwycięzcy w każdej z kategorii wiekowych otrzymali puchar ufundowany przez Starostę Przemyskiego oraz pamiątkowe dyplomy, zaś zdobywcy  II i III miejsca pamiątkowe dyplomy. Puchar otrzymała również najmłodsza zawodniczka zawodów – Lena Antosiak. Wójt gminy Dubiecko ufundował puchar dla najlepszego zawodnika z gminy Dubiecko, który został wyłoniony w drodze rozegranych meczów pomiędzy zawodnikami z gminy Dubiecko – zdobywcami pierwszych miejsc. Puchar Wójta otrzymał Arkadiusz Żurawski.
Kolejność miejsc od I do III w poszczególnych kategoriach wiekowych XX eliminacji powiatowych Podkarpackiej Olimpiady Tenisa Stołowego przedstawia się następująco:

Do lat 13 (rocznik 2006 i młodsi):

Dziewczęta:

1. Czuba –Siry Andrea

2. Antosiak Lena

3. Brach Viktoria

    Chłopcy:

1. Czapor Kamil

2. Brożyna Jakub

3. Sus Maksymilian


     14 – 16 lat ( rocznik 2003 – 2005)

Kobiety:

1. Wajda Karolina

2. Ślimak Martyna

3. Pawłowska Gabriela

Mężczyźni:

1. Rogóż Mateusz

2. Halik Damian

3. Szybiak Jakub


17 – 19 lat /rocznik 2002 – 2000)

1. Bal Mateusz

2. Głowacz Andrzej


20 – 39 lat ( rocznik 1978 – 1997)

Kobiety:

1. Antosiak Izabela

2. Pankiewicz Ewa

3. Ślimak Anna

Mężczyźni:

1. Żurawski Arkadiusz

2. Grochoła Piotr

3. Brożyna Arkadiusz


56 lat i starsi /rocznik 1963 i starsi)

Mężczyźni:

1. Żyro Paweł

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Święto czołgistów w Żurawicy

17 maja br. obchodzono w Żurawicy tradycyjne Święto 1 Batalionu Czołgów. Uroczystość rozpoczęła Msza Św. w intencji żołnierzy i pracowników batalionu, po czym rozpoczęto uroczysty apel zgodnie z wojskowym ceremoniałem. W trakcie apelu grupa żołnierzy i pracowników cywilnych została uhonorowana odznaczeniami i nagrodami. Ważnym punktem apelu było przekazanie obowiązków dowódcy batalionu. Obowiązki dowódcy zdał mjr Marcin Sudek a przejął ppłk. Rafał Kluz. Nowy dowódca otrzymał proporzec rozpoznawczy oraz buzdygan – symbole władzy i dowodzenia batalionem czołgów, a wśród osób składających mu gratulacje nie zabrakło Starosty Przemyskiego Jana Pączka. Apel zakończyła defilada pododdziałów, zaś uroczystościom towarzyszył pokaz sprzętu wojskowego i uzbrojenia prezentowany w ramach Dni Otwartych Koszar.

 

 

 

 

 

Fot. 1 batalion czołgów w Żurawicy

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE 2019.05.20

INSTYTUT METEOROLOGII I GOSPODARKI WODNEJ WYDAŁ OSTRZEŻENIE

KLIKNIJ TEN LINK BY ODCZYTAĆ

W 75. rocznicę bitwy o Monte Cassino

Pamięć o jednej z najcięższych bitew drugiej wojny światowej i o bohaterstwie polskich żołnierzy jest w Przemyślu kultywowana od lat. W 75. rocznicę zakończenia bitwy o Monte Cassino – z inicjatywy Prezydenta Miasta Przemyśla i Dowództwa Garnizonu Przemyśl – składano wieńce i kwiaty, a także zapalano znicze, w miejscach przypominających o tym historycznym wydarzeniu. Najpierw przy upamiętnieniu znajdującym się przy ulicy Monte Cassino, zaś później przy tablicy umieszczonej w otoczeniu Pomnika Orląt Przemyskich. Obecni byli włodarze naszych samorządów – Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun oraz Starosta Przemyski Jan Pączek. Wśród gości obecni także byli m.in.: poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, Sekretarz Powiatu Przemyskiego Jerzy Góralewicz. 

W trakcie uroczystości wspominano m.in. postać przemyślanina -porucznika Kazimierza Gurbiela, dowódcy patrolu 12 Pułku Ułanów Podolskich, który jako pierwszy wkroczył do ruin klasztoru i zatknął na nich proporzec pułku, uszyty na poczekaniu przez innego przemyślanina -plutonowego  Jana Donocika. Porucznik Gurbiel ostatnie lata życia spędził w rodzinnym mieście i tutaj został pochowany.

 
 
 
 
Fot. Arkadiusz Mazur - Radny Powiatu Przemyskiego
Ogłoszenie wyników na realizację zadań tzw. "Małe Granty"

Informujemy, że Zarząd Powiatu Przemyskiego na posiedzeniu w dniu 14 maja br. zapoznał się z wnioskami złożonymi na realizację zadań tzw. „Małe Granty” w zakresie promocji Powiatu Przemyskiego w obszarze kultury, turystyki i sportu. Wybrał następujących realizatorów powyższego zadania oraz przyznał dofinansowanie w kwotach:

- Stowarzyszenie Mieszkańców oraz Sympatyków Ostrowa i Ziemi Przemyskiej ADSUM w Ostrowie – kwota 6.000,00 zł,

- Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Przemyskiej w Kuńkowcach – kwota 5.000,00 zł,

- Koło Gospodyń Wiejskich w Krasiczynie – kwota 4.000,00 zł,

- Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kniażyc – kwota 3.000,00 zł,

- Birczański Klub Sportowy „Leśnik” Bircza – kwota 2.000,00 zł.

 
XV Międzynarodowy Turniej Koszykówki Chłopców

 

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE 2019.05.16

INSTYTUT METEOROLOGII I GOSPODARKI WODNEJ WYDAŁ OSTRZEŻENIE

KLIKNIJ TEN LINK BY ODCZYTAĆ

Finał Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w Unihokeju

 

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE 2019.05.14

INSTYTUT METEOROLOGII I GOSPODARKI WODNEJ WYDAŁ OSTRZEŻENIE

KLIKNIJ TEN LINK BY ODCZYTAĆ

Powiatowe Obchody "Dnia Strażaka"

10 maja br. w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu odbył się uroczysty apel z okazji Powiatowych Obchodów „Dnia Strażaka”. Uczestniczyli w nim zarówno parlamentarzyści z naszego regionu, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, a także sympatycy pożarnictwa oraz poczty sztandarowe jednostek OSP z terenu powiatu przemyskiego. 

Podczas apelu uhonorowani zostali wyróżniający się strażacy, zarówno zawodowi, jak i druhowie – ochotnicy. Zostały wręczone odznaczenia państwowe oraz nominacje na wyższe stopnie służbowe. Serdeczne gratulacje złożył strażakom, w dniu ich tradycyjnego święta, Starosta Przemyski Jan Pączek, który podziękował im za ofiarną służbę, wierność tradycji i nieustającą gotowość niesienia pomocy wszystkim potrzebującym. Dopełnieniem apelu było poświęcenie nowo pozyskanych samochodów ratowniczo – gaśniczych.

 
 
 
 
Przemyska Giełda Staroci

 

XVII finał "Spotkań Ortograficznych"

W dniu 8 maja 2019 r. w przemyskiej Szkole Podstawowej nr 16 z O/Integracyjnymi im. Orląt Lwowskich odbył się XVII finał „Spotkań Ortograficznych” dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych Powiatu Przemyskiego i miasta Przemyśla o tytuł „MISTRZA ORTOGRAFII” pod honorowym patronatem Starosty Przemyskiego Pana Jana Pączka.

Trzy etapowy konkurs, jak co roku, zgromadził wielu uczniów i nauczycieli. W pierwszym etapie uczestniczyło 100 uczniów z ośmiu gmin (Bircza, Dubiecko, Krasiczyn, Medyka, Orły, Przemyśl, Stubno, Żurawica) i czterech szkół przemyskich (SP-4, SP-6, SP-16, ZPS-Muzycznych).

Drugi etap konkursu miał miejsce w Zespole Szkół w Birczy, gdzie w dniu 3 kwietnia 2019 r. spotkało się 34 laureatów konkursów gminnych i szkolnych.

Do finałowego, trzeciego etapu zostało zakwalifikowanych 16 uczniów z Przemyśla (SP-4, SP-16 i ZPS-Muzycznych) oraz ze szkół podstawowych w Birczy, Bolestraszycach, Buszkowicach, Dubiecku, Grochowcach, Łętowni, Małkowicach, Nehrybce, Torkach, Walawie, Wyszatycach).

Zaszczytny tytuł „Mistrza Ortografii” zdobyła w tym roku Łucja Pusz, uczennica SP-4 w Przemyślu, wychowanka pani Anny Siwy.

II miejsce - Kornelia Jakubiszyn, uczennica SP w Walawie przygotowana przez panią Małgorzatę Małoń.

Trzecie miejsce ex aequo zajęły: Magdalena Kozik, uczennica pani Zofii Hemon z SP-Wyszatyce oraz Kinga Repich uczennica pani Jagody Dzięgielowskiej z ZSP-Łętownia. Wyróżnienie uzyskał Ksawery Sochacki - uczeń pani Ewy Skubisz z SP-Dubiecko.

Podsumowanie tegorocznych Spotkań Ortograficznych przebiegło w niezwykle sympatycznej i radosnej atmosferze. Starostę Przemyskiego Pana Jana Pączka reprezentował pan Piotr Worosz – Naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Edukacji, Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Przemyślu. W spotkaniu wzięła również udział pani Alina Dąbek – menadżer regionalny Wydawnictwa MAC.

Wszyscy uczestnicy finału otrzymali za udział dyplomy i upominki od Starostwa oraz książki od wydawnictwa MAC przekazane przez panią Alinę Dąbek. 

Laureatom konkursu Naczelnik Worosz wręczył cenne nagrody ufundowane przez Starostwo Wszystkim uczestnikom złożył gratulacje, a nauczycielom podziękowania za trud włożony w przygotowanie uczniów do konkursu.

Organizatorami konkursu były: Pani Alicja Dobosz - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 w Przemyślu oraz Pani Marta Kostka - Nauczyciel Zespołu Szkół w Birczy. 

 

 

 

 

Ogólnopolski Turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w Showdown ,,O Puchar Podkarpacia"

W dniach 25.04 – 28.04. 2019 r. odbył się Ogólnopolski Turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących o ,,Puchar Podkarpacia”. Organizatorem przedsięwzięcia był Przemyski Klub Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących ,,Podkarpacie” w Przemyślu. Honorowy patronat nad Turniejem objęli: Starosta Przemyski – Jan Pączek oraz Wojciech Bakun – Prezydent Miasta Przemyśla. Nagrody w Turnieju zostały ufundowane m.in. ze środków finansowych Powiatu Przemyskiego.

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE 2019.05.07

INSTYTUT METEOROLOGII I GOSPODARKI WODNEJ WYDAŁ OSTRZEŻENIE

KLIKNIJ TEN LINK BY ODCZYTAĆ

25. Podkarpacka Pielgrzymka Strażaków

W Kalwarii Pacławskiej odbyły się w niedzielę, 5 maja, wojewódzkie Dni Strażaka połączone z jubileuszową 25. Podkarpacką Pielgrzymką Strażaków do tutejszego Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej. Mszy św. przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal, który dziękował strażakom, zarówno  zawodowym jak i ochotnikom za ich poświęcenie i gotowość do niesienia pomocy.

Przed Mszą św. odbył się uroczysty apel podczas którego wręczono strażakom odznaczenia państwowe i związkowe. Jedno z najwyższych odznaczeń związkowych – Złoty Znak Związku OSP RP otrzymał abp Adam Szal. Metropolita przemyski przekazał odznaczenie na ręce kustosza sanktuarium do specjalnej gabloty jako wotum dla Matki Bożej Kalwaryjskiej. Starostę Przemyskiego w trakcie tych uroczystości reprezentowała Małgorzata Chomycz – Śmigielska, Kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności.

 

 

 

 

 

 

 

 

W 228 rocznicę Konstytucji 3 Maja

Zarówno w Przemyślu, jak i w całym przemyskim powiecie świętowano 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Główne uroczystości rozpoczęto Mszą Świętą w intencji Ojczyzny odprawioną w Bazylice Archikatedralnej z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych, Salezjańskiej Orkiestry Dętej „Augustino” i Chóru „Magnificat”.

W wyjątkowo deszczowej tegorocznej aurze obchody kontynuowano na wzgórzu zamkowym przy kamieniu upamiętniającym Konstytucję 3 Maja, gdzie odśpiewano hymn państwowy oraz uroczyście podniesiono flagę na maszt.

Głównym punktem uroczystości było składanie wieńców i kwiatów przy pamiątkowym kamieniu. W gronie składających wieńce byli m.in.: Jan Pączek – Starosta Przemyski oraz Janusz Hołyszko – Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych.

W gminie Żurawica uroczystości rocznicowe uchwalenia Konstytucji 3 Maja połączone były z nadaniem, położonego w centrum miejscowości, rondu imienia Księdza Prałata Stanisława Burczyka, kapłana wielce zasłużonego dla miejscowej społeczności. Po Mszy Św. w miejscowym kościele udano się na rondo, gdzie odczytano uchwałę Rady Gminy o nadaniu imienia i odsłonięto pamiątkową tablicę. Rocznicowy ceremoniał odbywał się natomiast przy pomniku, gdzie składano wieńce i kwiaty. Nasz powiat reprezentował Wicestarosta Przemyski Marek Kudła, a wśród uczestników podniosłej uroczystości byli między innymi radni Powiatu Przemyskiego – Bożena Ryczan i Jan Semków.

 

 
 
 
 
 
 
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Tegoroczny Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej uroczyście obchodzono na przemyskim Rynku. Organizatorami święta byli: Prezydent Miasta Przemyśla wraz z Radą Miejską oraz Dowództwo Garnizonu Przemyśl. Przy udziale Kompanii Honorowej Wojska Polskiego na maszt wciągnięto „biało-czerwoną”. Gospodarzem uroczystości był Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, a udział w niej wzięli m. in.: Posłowie RP Andrzej Matusiewicz, Marek Rząsa i Robert Majka, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch oraz włodarze naszego powiatu – Starosta Przemyski Jan Pączek i Wicestarosta Przemyski Marek Kudła. Przybyli na Rynek mieszkańcy miasta mieli okazję zobaczyć popisy artystyczne dzieci z przemyskich szkół i przedszkoli, a także występy Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl” w repertuarze tańców narodowych. Ostatnim aktem uroczystości był start rajdu „Rowerem z Biało – Czerwoną”.

Odnowienie trasy rowerowej na wschodnim szlaku Green Velo

W dniu 1 maja 2019 r. w Mucznem w Bieszczadach, podpisany został list intencyjny w sprawie realizacji projektu odnowienia tras rowerowych,  na wschodnim  szlaku Green Velo, zwanym królestwem rowerowym Pogórza Karpackiego. Zachwycać się można tu pięknem i walorami uroczej części Karpat Wschodnich. Inwestorem będzie Województwo Podkarpackie, jednakże udział swój będą miały również samorządy, między innymi Powiat Przemyski. Projekt ma dotyczyć przebudowy i modernizacji starego szlaku, usunięciu starych znaków oraz przeniesieniu fragmentów szlaku z dróg o dużym natężeniu ruchu na drogi powiatowe i gminne. 

Podpisanie listu odbyło się podczas pikniku rodzinnego z okazji 15-lecia akcesji Polski do UE, w którym wziął udział przedstawiciel władz Powiatu Przemyskiego Wicestarosta Przemyski Marek Kudła. 
 
 
OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE 2019.04.29

INSTYTUT METEOROLOGII I GOSPODARKI WODNEJ WYDAŁ OSTRZEŻENIE

KLIKNIJ TEN LINK BY ODCZYTAĆ

Strona 1 z 60
««   1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41   »»
Strona główna  •  Powiat  •  Sprawy mieszkańców  •  O Powiecie  •  Aktualności
Copyright © 2018 - Powiat Przemyski | Wszelkie prawa zastrzeżone