Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego

Single

„I Bieszczadzka Siekierezada Kolejowa”

Dużym sukcesem zakończyła się akcja społeczna „I Bieszczadzka Siekierezada Kolejowa”, która odbyła się w dniach 21 – 22 października br.Brało w niej udział blisko dwustu wolontariuszy wspieranych przez lokalne samorządy i sponsorów. Dzięki ciężkiej pracy w ekstremalnych warunkach nieużytkowana od ponad 20 – lat linia kolejowa 102 Przemyśl – Malhowice została wydobyta spod bujnej roślinności. 22 października w strugach deszczu, udało się dokończyć udrożnianie torów do Malhowic. Polscy woluntariusze spotkali się z ukraińskimi uczestnikami projektu w miejscu planowanego przejścia granicznego Malhowice –Niżankowce. 

Zapomniana linia kolejowej Przemyśl – Chyrów – Zagórz została przywrócona do zbiorowej świadomości społecznej jako strategiczny szlak komunikacyjny ważny dla integracji europejskiej oraz rozwoju gospodarczego polsko – ukraińskiego pogranicza. Jak mówi Jerzy Zuba – gł. koordynator KochamKolej.pl sama reanimacja kolei w regionie polsko – ukraińsko – słowackiego pogranicza zawiera się w koncepcji www.dolinakolejowa.pl i  będzie ona miała formułę transgranicznego klastra przemysłowo – naukowego, którego misją jest zaprojektowanie i wdrożenie do seryjnej produkcji „Innowacyjnego, ultralekkiego pojazdu szynowego, przeznaczonego do przewozu pasażerów na nieczynnych i mało obciążonych liniach kolejowych”.

Za słowami Karola Gajdzika, przemyskiego koordynatora KochamKolej.pl tego rodzaju nowoczesny i tani w eksploatacji pojazd będący de facto uwspółcześnioną wersją „Motoraczków” – popularnych czechosłowackich autobusów szynowych, poruszałby się po przygranicznych liniach kolejowych tworzących Karpacką Transgraniczną Kolej Aglomeracyjną.

Nad akcją honorowy patronat objęło MSWiA oraz Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Przebieg „Siekierezady” relacjonowali polscy i ukraińscy dziennikarze.

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30